Docieplenia

Docieplenia

Wełna i styropian to dwa najpopularniejsze materiały do wykonywania izolacji termicznych w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko.

Materiały do ocieplania domu mają podobny współczynnik przenikania ciepła. Pozostałe parametry różnią się dużo bardziej. Dotyczy to również ceny. Styropian wciąż pozostaje o wiele tańszy od wełny i z racji tego częściej stosowany.

Głównym i najważniejszym parametrem ocieplenia budynku jest izolacyjność cieplna .Współczynnik λ (lambda), określający przewodność cieplną danego materiału wynosi dla wełny – od 0,045 do 0,032 W/(m·K). Im niższa jego wartość, tym korzystniejsza termoizolacyjność. Styropian, którego λ zaczyna się już od 0,031 W/(m·K), jest tylko odrobinę lepszy w tej konkurencji. Co roku pojawiają się kolejne produkty z wełny lub styropianu o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. Tu wyróżnia się szczególnie styropian grafitowy.

Wełna mineralna dzięki swojemu ciężarowi i specyficznej strukturze, ma bardzo dobre zdolności tłumienia dźwięków – zarówno uderzeniowych, jak i powietrznych.

Wełna uznawana jest za tak zwany materiał paroprzepuszczalny, umożliwiający przenikanie powietrza i sprzyjający „oddychaniu" ścian.

Wełna jest materiałem bardzo sprężystym, a więc mało podatnym na trwałe odkształcenia ale jednocześnie łatwo nasiąkliwym wilgocią .

Argumentem przemawiającym na korzyść wełny mineralnej jest z pewnością to, że charakteryzuje się ona bardzo wysoką odpornością na ogień. Sklasyfikowana jest jako materiał niepalny i oznaczona najwyższymi klasami A1 i A2 w 7-stopniowej klasyfikacji europejskiej

Wełna to poza tym produkt wysoce odporny na działanie chemikaliów. Chodzi tu szczególnie o rozpuszczalniki pochodzenia organicznego. Może ona wchodzić w kontakt z nimi, bez żadnego uszczerbku.

Styropian

Styropian ma gorsze parametry akustyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięki powietrzne, czyli drgania rozchodzące się w przestrzeni.

Styropian w porównaniu z wełną jest niemal całkowicie nieprzepuszczalny. Trzeba tu jednak koniecznie wyjaśnić, że zgodnie z badaniami, wymiana powietrza przez ściany domu, nawet ocieplonego wełną, wynosi raptem 3%. Resztę bierze na siebie system wentylacyjny.

Styropian jest mniej nasiąkliwy, a ponadto, co również ważne, ma zdolność szybszego wysychania.

Ani wełna, ani styropian nie są specjalnie trudne do cięcia i szlifowania. Używa się do tego prostych, ręcznych narzędzi. Wadą wełny jest to, że podczas obróbki może pylić. Styropian z kolei jest produktem brudzącym. W trakcie cięcia i szlifowania wszędzie roznoszą się białe granulki i co gorsza łatwo się elektryzują i przywierają do różnych powierzchni.

Na ostateczny koszt wykonania docieplenia ma jeszcze wpływ rodzaj tynk jak i kolor , który wybierzemy .

Adax

Tynki, wylewki, docieplenia, suchą zabudowę

wykonujemy na terenie całego Śląska, a w szczególności:

  • Rybnik
  • Racibórz
  • Żory
  • Gliwice
  • Wodzisław
  • Mikołów
  • Katowice
  • Jastrzębie
  • Knurów
  • Orzesze